Att låta mittenbarnet bestämma agendan

blogg

När tre barn blir två!

I fredags hade min äldsta, Logan, blivit inbjuden hem till sin kompis. Vi har turen att bo i ett område där det kryllar av barn i olika åldrar, det var en av anledningarna varför vi valde att bygga just här i Järna. Vi kommer från en ”lägenhetsvärld” där att gå till parken va nästan en dagsplanering innan vi kom ut. Så för oss har det varit ett otroligt lyft att kunna öppna dörren och låta barnen härja fritt i området. Det är här de cyklar, tältar, leker, bygger och umgås. Vårat, min och min mans, mål är och har alltid varit att skapa ett nätverk där barnen kan härja fritt. Vi är delaktiga i deras vänskaper och aktiviteter för att skapa de bästa förutsättningarna för detta.

Men för att gå tillbaka, Logan var ute med en vän och skulle sova över. Det gav oss tillfället att umgås med våra tjejer. Det roliga med våra barn är att de har så otroligt olika smakpaletter. Logan är en riktig chicken nuggets med BBQ sås-älskare medans Lea älskar musslor och exotiska ostar med mera. Så vi tog henne till en ny restaurang i Södertälje där vi bjöd på en tidig middag. Hon fick 3-rätters och tillfället att prata helt efter hennes egna förutsättningar. Vi fick lära oss om alla TikTok danser, vem som är populär eller inte och mer om vad som pågår i hennes värld just nu.

blogg

Ett sådant här tillfälle är utav största vikt för oss. Eftersom vi har tre barn, en hund, en villa och en massa aktiviteter runtomkring, så är det otroligt viktigt för oss att kunna ge våra barn ”egen tid” med båda föräldrarna. Att hon helt får bestämma agendan och innehållet är en lyx som vi gärna ger henne. Det är också ett ypperligt tillfälle för oss att ta henne på pulsen, kolla hur skolan fungerar och vad hon kan tänkas behöva från oss – allt från egentid med mamma till att hon ville ha nya gymnastikskor. En super dag med andra ord!

mat

Tanyas mammablogg
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Relaterade artiklar

Tanyas mammablogg

Nu är det nära, riktigt riktigt nära!

Tanyas mammablogg

Roligt på jobbet och hemma

Tanyas mammablogg

Hundar, för liten säng och basket

Relaterade rabatter

Mode & Livsstil

20% rabatt hos Cocopanda

Cocopanda

Hälsa

15% rabatt på hela sortimentet

Make Up Sweden

Accessoarer

45% rabatt på allt

Will Sportbags

Läsning

Prova alla Alberts appar gratis fram till påsk

Albert

5% rabatt på ved i Stockholm

Vedexperten

Hälsa

15% rabatt hos Salming

Salming

Dags att se över dina försäkringar? Passa på att köpa valfri försäkring (exklusive bil-, rese- och gravidförsäkring) från ICA* mellan 20–29 mars, så kan du få upp till 1500 kronor i extra bonus om du är stammis på ICA. 

För varje försäkring du köper fram till 29 mars får du 500 kronor i extra bonus. Erbjudandet gäller max tre köp per hushåll. Det betyder att du kan få upp till 1500 kronor i extra ICA-bonus, härligt va? Du väljer själv vilket startdatum din nya försäkring har. Och dessutom får du bonuspoäng på hela försäkringskostnaden, precis som när du handlar i ICA-butiken.

Vår webbplats använder cookies för att förbättra upplevelsen för dig som besökare. Läs mer här.