Staket gjort på ris

staket

Två flugor i en smäll – att rensa och återanvända!

Då väderprognosen berättade för mig att det skulle bli växlande sol till helgen så beslöt jag mig för att slå slag i saken och fixa ett vävt staket till den nya odlingsbädden jag gjorde förra helgen.

Hela vår tomt ligger på lera och är i lätt sluttning. Jag som gillar raka kanter har brottats med sluttningarna, tills jag ramlade över en bild på nätet av ett flätat staket gjort av sly från en buske. Då jag har buskar och sly så jag slog slag i saken.

Jag kan säga att av de stoltaste ögonblicken i min trädgårdshistoria så ligger nog detta staket på topp tre! Direkt efter vattenmelonen och äppelgurkan som inte dog förra året.

ris-staket

Själva konstruktionen är enkel. Större grenar som stöttor med ett lagom mellanrum mellan varandra, och sedan väver man in grenar och kvistar. Jag lät ändarna sticka ut, så att jag kan kapa de rakt senare. Viktigt här är även att man använder ”färska” grenar till att väva, då de torra spricker om man ska böja de på detta vis.

Efter att jag flätat staketet, så lade jag kartong vid marken och en bit upp mot staketet. Sedan jord som jag hade samlat på mig, färskt gräsklipp och gödsel – så blir detta ett hem för zucchinin och sommarblommorna!

Tanyas mammablogg
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Relaterade artiklar

Tanyas mammablogg

Nu är det nära, riktigt riktigt nära!

Tanyas mammablogg

Roligt på jobbet och hemma

Tanyas mammablogg

Hundar, för liten säng och basket

Relaterade rabatter

Mode & Livsstil

20% rabatt hos Cocopanda

Cocopanda

Hälsa

15% rabatt på hela sortimentet

Make Up Sweden

Accessoarer

45% rabatt på allt

Will Sportbags

Läsning

Prova alla Alberts appar gratis fram till påsk

Albert

5% rabatt på ved i Stockholm

Vedexperten

Hälsa

15% rabatt hos Salming

Salming

Dags att se över dina försäkringar? Passa på att köpa valfri försäkring (exklusive bil-, rese- och gravidförsäkring) från ICA* mellan 20–29 mars, så kan du få upp till 1500 kronor i extra bonus om du är stammis på ICA. 

För varje försäkring du köper fram till 29 mars får du 500 kronor i extra bonus. Erbjudandet gäller max tre köp per hushåll. Det betyder att du kan få upp till 1500 kronor i extra ICA-bonus, härligt va? Du väljer själv vilket startdatum din nya försäkring har. Och dessutom får du bonuspoäng på hela försäkringskostnaden, precis som när du handlar i ICA-butiken.

Vår webbplats använder cookies för att förbättra upplevelsen för dig som besökare. Läs mer här.